
尺寸、阻值、外形均可来图定制


| Brand | RAMWAY |
| Model | SE40-120A |
| Description | Low Temperature Coefficient Sensor Shunt |
| Type | Fixed Resistor |
| Technology | Metal Alloy |
| Package Type | Throught Hole |
| Material | T2 Copper, 6J13 Manganin |
| Finish | Acid Washing |
| Welding Method | EBW (Electron Beam Welding) |
| Resistance Value | 500 μΩ |
| Resistance Tolerance | ±3%, ±5% |
| Temperature Coefficient | ±40ppm/K |
| Current Rating | 40 A |
| Rated Power | 0.8 -2.0W |
| Operating Temperature: | -45℃~+170℃ |
| Weight | Approx. 2.4-80 g |
| Accept Customized | Yes |
