4

The 908C 80A is mainly used on export-type watches to replace two single-phase relays. The outlet mode is 1 in 2 out, 3 in 4 out. The contact resistance can be below 0.8 milliohms for a long time, reaching UC2, UC3, and TUV requirements. The overall heating condition is 50K at a rated current of 60/80A. TUV approval
For Prepayment energy Meter and AMR system Combination switch, reactive power compensation devices and automatic control.
DS908C 250vac12vdc 80a 2 phase under/over voltage relay for prepaid energy meter
Key Characteristics



Product advantages:
This product is mainly used on the export type watch, which is used to replace two single-phase relays. The outlet mode is 1 in 2 out, 3 in 4 out.
The contact resistance can be below 0.8 milliohms for a long time, reaching UC2, UC3, and TUV requirements.
The overall heating condition is 50K at a rated current of 60/80A.
Basic parameter
| Coil pulse width | 50ms Min |
| Operatino time | 20ms Max. |
| Comeback time | 20ms Max. |
Dielectric strength (50/60Hz) | Between coil &contact 4000VAC/min |
| Between contacts 2000VAC/min | |
| Insulation resistance | Min.1000MΩ(500VDC) |
| Ambient Temp. | -40℃~+70℃ |
| Weight | 70g |
| Terminal type | See Drawing as Client Design ( OEM /ODM) |
| Package | Standard Export Carton(40x35x35 cm) inner boxes(19x16x12 /6 cm) |
| Size(mm) | 54*33*19 |
Contact parameter
| Contact form | 2A 2B |
| Contact material | Silver Alloy ( AgSnO2 ) |
| Contact resistance | 0.8mΩ Max.(12VDC 1A) |
| Contact current (CosΦ=1) | 80A 250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 22500VA |
| Electrical life | 10000 cycles(load) |
| Mechanical life | 100000 cycles |
Coil parameter
| Rated Voltage | Resistance±10%(Ω) | Rated power of the coil(w) | Rated Voltage(VDC) | |
| Single | Dual | |||
| 6 | 16 | 8*2 | 2.25 | ≤70%
Rated voltage |
9 | 36 | 18*2 | 2.25 | |
| 12 | 54 | 27*2 | 2.66 | |
| 24 | 256 | 128*2 | 2.25 | |
Our certificate
Ramway acts in accordance to ISO 9001 : 2015. The products have UC2, UC3 ( IEC62055-31 standard ) certification are recognized by TUV, and CE certificated. Complied with EU ROHS

Contact specification
| Parameter | Date |
|---|---|
| Contact material | AgSnO2 |
| Contact resistance | Max.0.8mΩ(12VDC 1A) |
| Contact currentt | 80A 250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC / 110VDC |
| Max disconnection power | 22500VA |
| Electrical life | 10000 cycles |
| Mechanical life | 100000 cycles |
| Parameter | Date | |
|---|---|---|
| Coil pulse width | Min. 50ms | |
| Operation time | Max.20ms | |
| Comeback time | Max.20ms | |
| Dielectric strength | Between contact & coil | 4000VAC 1min |
| Between contacts | 2000VAC 1min | |
| Insulation resistance | 1000MΩ(at 500VDC) | |
| Ambient temp | -40~+70℃ | |
| Weight | 70g | |
