4

.908B 100A is mainly used on export-type watches to replace two single-phase appliances. The outlet mode is 1 in 4 out, 2 in 3 out. The contact resistance can be controlled below 0.8 milliohms to meet UC3 TUV requirements. The overall heating condition is 50K at a rated current of 100A. When the phenotype is designed to be 80-90A, the case temperature rises to the ICE standard. .TUV Approval More than 3 million sets of this symmetrical phenotype
For Prepayment energy Meter and AMR system Combination switch, reactive power compensation devices and automatic control.Two pole/phase relay
RAMWAY ROHS TUV Approval DS908B 100A High Power Latching Relays For Sale
Model : 908B Contact Current 100A 250V
![]() |
| .Switching current:100A .Two pole/phase relay .L-L N-N .RoHS .IEC62055-31 UC3 TUV SGS Latching relays from Ramway AG cater to energy management markets and are used in prepaid meters or time of day metering or in lamp switching applications. |

Basic parameter
| Coil pulse width | 50ms Min |
| Operatino time | 20ms Max. |
| Comeback time | 20ms Max. |
Dielectric strength (50/60Hz) | Between coil &contact 4000VAC/min |
| Between contacts 2000VAC/min | |
| Insulation resistance | Min.1000MΩ(500VDC) |
| Ambient Temp. | -40℃~+85℃ |
| Weight | 152g |
| Terminal type | ODM / OEM ( Client Design ) |
| Package | Standard Export Carton(40x35x35 cm) inner boxes(19x16x12 cm) |
| Size(mm) | 70*46*22 |
Contact parameter
| Contact form | 2A 2B |
| Contact material | Silver alloy |
| Contact resistance | 0.8mΩ Max.(12VDC 1A) |
| Contact current (CosΦ=1) | 100A 250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 25,000VA |
| Electrical life | 1*104 cycles(load) |
| Mechanical life | 1*105 cycles |
Coil parameter
| Rated Voltage | Resistance±10%(Ω) | Coil resistance ( Ω ) | Rated Voltage(VDC) | |
| Single | Dual | |||
| 6 | 8 | 4*2 | 12 | ≤70%
Rated voltage |
9 | 18 | 9*2 | 18 | |
| 12 | 32 | 16*2 | 32 | |
| 24 | 128 | 64*2 | 54 | |


| Parameter | Date |
|---|---|
| Contact material | AgSnO2 |
| Contact resistance | Max.0.8mΩ(12VDC 1A) |
| Contact currentt | 100A/250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 25000VA |
| Electrical life | 5000 cycles(load) resistive 5000cycles sensual |
| Mechanical life | 100000 cycles |
| Parameter | Date | |
|---|---|---|
| Coil pulse width | Min. 50ms | |
| Operation time | Max. 20ms | |
| Comeback time | Max. 20ms | |
| Dielectric strength | Between contact & coil | 4000VAC 1min |
| Between contacts | 2000VAC 1min | |
| Insulation resistance | 1000MΩ(at 500VDC) | |
| Ambient temp | -40~+85℃ | |
| Weight | 152g | |
