4

·Switching current:60A ·Small size,low consumption ·RoHS
For Prepayment energy Meter and AMR system Combination switch, reactive power compensation devices and automatic control.
Contact form:1A&1B
Terminal type:PCB
Humidity :98%RH,+40℃
Coil polarity: Positive/Negative
Vibration resistance: 10-55Hz, 1.5mm (DA)
Coil voltage:6/9/12V/24V
type: Single coil latching/Dual coil latching
Size(mm):38*30*16.5
![]() |
·Switching current:60A ·Small size,low consumption
For Prepayment energy Meter and AMR systemHS Combination switch, reactive power compensation devices and automatic control. |
Basic parameter
| Coil pulse width | 50ms Min |
| Operatino time | 20ms Max. |
| Comeback time | 20ms Max. |
Dielectric strength (50/60Hz) | Between coil &contact 4000VAC/min |
| Between contacts 1500 / 1800 VAC/min | |
| Insulation resistance | Min.1000MΩ(500VDC) |
| Ambient Temp. | -40℃~+85℃ |
| Weight | 43g |
| Terminal type | OEM |
| Package | Standard Export Carton(40x35x35 cm) inner boxes(19x16x6 cm) |
| Size(mm) | 38*30*16.5 |
Contact parameter
| Contact form | 1A 1B |
| Contact material | AgSnO2 |
| Contact resistance | 1.5mΩ Max.(12VDC 1A) |
| Contact current (CosΦ=1) | 60A 250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 15,000 VA |
| Electrical life | 5,000 cycles(load) resistive / 5,000 cycles sensual |
| Mechanical life | 1*105 cycles |
Coil parameter
| Rated Voltage | Resistance±10%(Ω) | Rated Voltage(VDC) | |
| Single | Dual | ||
| 6 | 24 | 12*2 | ≤70%
Rated voltage |
9 | 54 | 27*2 | |
| 12 | 96 | 48*2 | |
| 24 | 384 | 192*2 | |
Installation size( mm )
Application Notes

| Parameter | Date |
|---|---|
| Contact material | AgSnO2 |
| Contact resistance | 1.5mΩ MAX.(12VDC 1A) |
| Contact currentt | 60A/250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 15000VA |
| Electrical life | 5000 cycles(load)resistive 5000 cycles sensual |
| Electrical life | 100,000 cycles (zero-crossing switching) |
| Mechanical life | 300,000 cycles |
| Parameter | Date | |
|---|---|---|
| Coil pulse width | 50ms Min. | |
| Operation time | 20ms Max. | |
| Comeback time | 20ms Max. | |
| Dielectric strength | Between contact & coil | 4000VAC 1min |
| Between contacts | 1500VAC 1min | |
| Insulation resistance | Min.1000MΩ(at 500VDC) | |
| Ambient temp | -40~+85℃ | |
| Weight | 39g | |
