4

Basic parameter
| Coil pulse width | 50ms Min |
| Operatino time | 20ms Max. |
| Comeback time | 20ms Max. |
Dielectric strength (50/60Hz) | Between coil &contact 4000VAC/min |
| Between contacts 1500 / 1800 VAC/min | |
| Insulation resistance | Min.1000MΩ(500VDC) |
| Ambient Temp. | -40℃~+85℃ |
| Weight | 43g |
| Terminal type | OEM |
| Package | Standard Export Carton(40x35x35 cm) inner boxes(19x16x6 cm) |
| Size(mm) | 38*30*16.5 |
Contact parameter
| Contact form | 1A 1B |
| Contact material | AgSnO2 |
| Contact resistance | 1.5mΩ Max.(12VDC 1A) |
| Contact current (CosΦ=1) | 60A /80A 250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 15,000 / 2,000 VA |
| Electrical life | 5,000 cycles(load) resistive / 5,000 cycles sensual |
| Mechanical life | 1*105 cycles |
Coil parameter
| Rated Voltage | Resistance±10%(Ω) | Rated Voltage(VDC) | |
| Single | Dual | ||
| 6 | 31 | 15.5*2 | ≤70%
Rated voltage |
9 | 70 | 35*2 | |
| 12 | 130 | 65*2 | |
| 24 | 500 | 250*2 | |
Installation size( mm )


Application Notes

| Parameter | Date |
|---|---|
| Contact material | AgSnO2 |
| Contact resistance | Max.1.5mΩ(12VDC 1A) |
| Contact currentt | 60A/80A 250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 15000VA/20000VA |
| Electrical life | 5000 cycles (load)resistive 5000 cycles sensual |
| Mechanical life | 100000 cycles |
| Parameter | Date | |
|---|---|---|
| Coil pulse width | Min. 50ms | |
| Operation time | Max. 20ms | |
| Comeback time | Max.20ms | |
| Dielectric strength | Between contact & coil | 4000VAC 1min |
| Between contacts | 1500/1800VAC 1min | |
| Insulation resistance | 1000MΩ(at 500VDC) | |
| Ambient temp | -40~+85℃ | |
| Weight | 43g | |
