4

DS906A 120A Single Magnetic latching relay
![]() | .Stiching current :120A .Reliable in power compensation .Circuit for a long time .RoHS .IEC62055-31 UC3 For Prepayment energy Meter and AMR system Combination switch, reactive power compensation devices and automatic control.·Reliable in power compensation
|

Basic parameter
| Coil pulse width | 50ms Min |
| Operatino time | 20ms Max. |
| Comeback time | 20ms Max. |
Dielectric strength (50/60Hz) | Between coil &contact 4000VAC/min |
| Between contacts 2000VAC/min | |
| Insulation resistance | Min.1000MΩ(500VDC) |
| Ambient Temp. | -40℃~+85℃ |
| Weight | 76g |
| Terminal type | ODM / OEM ( Client Design ) |
| Package | Standard Export Carton(40x35x35 cm) inner boxes(19x16x12 cm) |
| Size(mm) | 52*42.5*22 |
Contact parameter
| Contact form | 1A 1B |
| Contact material | Silver Alloy ( AgSnO2 ) |
| Contact resistance | 0.6mΩ Max.(12VDC 1A) |
| Contact current (CosΦ=1) | 120A 250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 30,000VA |
| Electrical life | 5,000 cycles(load) resistive / 5,000 cycles sensual |
| Mechanical life | 1*105 cycles |
Coil parameter
| Rated Voltage | Resistance±10%(Ω) | Rated Voltage(VDC) | |
| Single | Dual | ||
| 6 | 13 | 6.5*2 | ≤70%
Rated voltage |
9 | 34 | 17*2 | |
| 12 | 51 | 25.5*2 | |
| 24 | 230 | 115*2 | |

Application Notes

| Parameter | Date |
|---|---|
| Contact material | AgSnO2 |
| Contact resistance | Max.0.6mΩ(12VDC 1A) |
| Contact currentt | 120A 250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC |
| Max disconnection power | 30000VA |
| Electrical life | 5000 cycles (load) resistive / 5000cycles sensual |
| Mechanical life | 300000 cycles |
| Parameter | Date | |
|---|---|---|
| Coil pulse width | Min. 50ms | |
| Operation time | Max. 20ms | |
| Comeback time | Max. 20ms | |
| Dielectric strength | Between contact & coil | 4000VAC 1min |
| Between contacts | 2000VAC 1min | |
| Insulation resistance | Min.1000MΩ(500VDC) | |
| Ambient temp | -40~+85℃ | |
| Weight | 76g | |
