4

Manufacturer of MAGNETIC LATCHING RELAY DS802B 50A
![]() | .Switching current :50A .With hand-hold function .Small size,low consumption .RoHS /CE For Prepayment energy Meter and AMR system Combination switch, reactive power compensation devices and automatic control. |
Basic parameter
| Coil pulse width | 50ms Min |
| Operatino time | 20ms Max. |
| Comeback time | 20ms Max. |
Dielectric strength (50/60Hz) | Between coil &contact 4000VAC/min |
| Between contacts 1500VAC/min | |
| Insulation resistance | Min.1000MΩ(500VDC) |
| Ambient Temp. | -40℃~+85℃ |
| Weight | 28g |
| Terminal type | OEM / ODM |
| Package | Standard Export Carton(40x35x35 cm) inner boxes(19x16x6 cm) |
| Size(mm) | 39*29.5*15 |
Contact parameter
| Contact form | 1A 1B |
| Contact material | AgSnO2 |
| Contact resistance | 1.5mΩ Max.(12VDC 1A) |
| Contact current (CosΦ=1) | 50A 250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 12,500VA |
| Electrical life | 5,000 cycles(load) resistive / 5,000 cycles sensual |
| Mechanical life | 1*105 cycles |
Coil parameter
| Rated Voltage | Resistance±10%(Ω) | Rated Voltage(VDC) | |
| Single | Dual | ||
| 6 | 18 | 9*2 | ≤70%
Rated voltage |
9 | 41 | 20.5*2 | |
| 12 | 72 | 36*2 | |
| 24 | 288 | 144*2 | |
Installation size( mm )
Connection Dragram
Application Notes

| Parameter | Date |
|---|---|
| Contact material | AgSnO2 |
| Contact resistance | Max.1.5mΩ |
| Contact currentt | 50A/250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 12500VA |
| Electrical life | 5000 cycles ( load ) resistive / 5000cycles sensual |
| Mechanical life | 100000 cycles |
| Parameter | Date | |
|---|---|---|
| Coil pulse width | Min.50ms | |
| Operation time | Max.20ms | |
| Comeback time | Max.20ms | |
| Dielectric strength | Between contact & coil | 4000VAC 1min |
| Between contacts | 1500VAC 1min | |
| Insulation resistance | Min.1000MΩ( 500VDC) | |
| Ambient temp | -40~+85℃ | |
| Weight | 28g | |
