4

Contact form:1A/1B
Terminal type:PCB / OEM
Humidity :98%RH,+40℃
Coil polarity: Positive/Negative
Vibration resistance: 10-55Hz, 0.6mΩ (DA)
Coil voltage:6/9/12/24vdc
type: Single coil latching/Dual coil latching
Key Characteristics
| .Switching current:120A .Single phase latching relay .RoHS .IEC62055-31 UC3 (TUV)
Use area:For Prepayment energy Meter and AMR system Combination switch, reactive power compensation devices and automatic control. |
Basic parameter
| Coil pulse width | 50ms Min |
| Operatino time | 20ms Max. |
| Comeback time | 20ms Max. |
Dielectric strength (50/60Hz) | Between coil &contact 4000VAC/min |
| Between contacts 2000VAC/min | |
| Insulation resistance | Min.1000MΩ(500VDC) |
| Ambient Temp. | -40℃~+85℃ |
| Weight | 89g |
| Terminal type | ODM / OEM |
| Package | Standard Export Carton(40x35x35 cm) inner boxes(19x16x12 cm) |
| Size(mm) | 47*35*22.5 |
Contact parameter
| Contact form | 1A 1B |
| Contact material | Silver Alloy ( AgSnO2 ) |
| Contact resistance | 0.6mΩ Max.(12VDC 1A) |
| Contact current (CosΦ=1) | 120A 250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 20,000VA |
| Electrical life | 5,000 cycles ( load ) resistive / 5,000 cycles sensual |
| Mechanical life | 1*105 cycles |
Coil parameter
Rated Voltage (VDC) | Resistance±10%(Ω) | Rated Voltage (VDC) | ||
| Single | Dual | Coil power | ||
| 6 | 13 | 6.5*2 | 2.77 | ≤70%
Rated voltage |
9 | 34 | 17*2 | 2.8 | |
| 12 | 51 | 25.5*2 | 2.8 | |
| 24 | 230 | 115*2 | 2.8 | |
Application Notes

| Parameter | Date |
|---|---|
| Contact material | AgSnO2 |
| Contact resistance | 0.6mΩ MAX.(12VDC 1A) |
| Contact currentt | 120A/250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 30000VA |
| Electrical life | 5000 cycles |
| Mechanical life | 100000 cycles |
| Parameter | Date | |
|---|---|---|
| Coil pulse width | 50ms Min. | |
| Operation time | 20ms Max. | |
| Comeback time | 20ms Max. | |
| Dielectric strength | Between contact & coil | 4000VAC 1min |
| Between contacts | 2000VAC 1min | |
| Insulation resistance | Min.1000MΩ(at 500VDC) | |
| Ambient temp | -40~+70℃ | |
| Weight | 89g | |
