4

DS 908M 70A/80A 12v 24v Two Phase Latching relay
![]() | .Switching current: 70A / 80A .Two pole/phase Latching relay .L N-N L .ROHS .IEC 62055-31 UC2 (TUV)
Two-in-one phases latching relay are world-leading and serve popular among utility industry RAMWAY Technology to provide complete solution for energy metering,intelligent power control, energy management, reactive power compensation, photovoltaic industry etc. |

Basic parameter
| Coil pulse width | 50ms Min |
| Operatino time | 20ms Max. |
| Comeback time | 20ms Max. |
Dielectric strength (50/60Hz) | Between coil &contact 4000VAC/min |
Between contacts 1800VAC/min | |
| Insulation resistance | Min.1000MΩ(500VDC) |
| Ambient Temp. | -40℃~+85℃ |
| Weight | 78g |
| Terminal type | PCB & OEM |
| Package | Standard Export Carton(40x35x35 cm) inner boxes(19x16x6/12 cm) |
| Size(mm) | 54*30*18 |
Contact parameter
| Contact form | 2A 2B |
| Contact material | Silver Alloy ( AgSnO2 ) |
| Contact resistance | 0.8mΩ Max.(12VDC 1A) |
| Contact current (CosΦ=1) | 70A / 80A 250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 20,000VA |
| Electrical life | 5,000 cycles(load) resistive / 5,000 cycles sensual |
| Mechanical life | 1*105 cycles |
Coil parameter
| Rated Voltage | Resistance±10%(Ω) | Rated power of the coil(w) | Rated Voltage(VDC) | |
| Single | Dual | |||
| 6 | 8 | 4*2 | 2.25 | ≤70%
Rated voltage |
9 | 18 | 9*2 | 2.25 | |
| 12 | 32 | 16*2 | 2.67 | |
| 24 | 128 | 64*2 | 2.67 | |
Installation size

| Parameter | Date |
|---|---|
| Contact material | AgSnO2 |
| Contact resistance | 0.8mΩ MAX.(12VDC 1A) |
| Contact currentt | 80A/250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 20000VA |
| Electrical life | 5000 cycles (load ) resistive / 5000cycles sensual |
| Mechanical life | 100000 cycles |
| Parameter | Date | |
|---|---|---|
| Coil pulse width | 50ms Min. | |
| Operation time | 20ms Max. | |
| Comeback time | 20ms Max. | |
| Dielectric strength | Between contact & coil | 4000VAC 1min |
| Between contacts | 1800VAC 1min | |
| Insulation resistance | Min.1000MΩ(at 500VDC) | |
| Ambient temp | -40~+85℃ | |
| Weight | 78g | |
