4

Contact form:3A&3B
Terminal type:PCB
Humidity :98%RH,+40℃
Coil polarity: Positive/Negative
Vibration resistance: 10-55Hz, 1.5mm (DA)
Coil voltage:6/9/12/24vdc
Connecting form: A/B/C/D/E/FDS907B TUV ROHS Approval 3 Phase Single Dual Latching Relay, 120A Smart Meter Relay
Key Characteristics
![]() | ![]() |
Basic parameter
| Coil pulse width | 50ms Min |
| Operatino time | 30ms Max. |
| Comeback time | 30ms Max. |
Dielectric strength (50/60Hz) | Between coil &contact 4000VAC/min |
| Between contacts 2000VAC/min | |
| Insulation resistance | Min.1000MΩ(500VDC) |
| Ambient Temp. | -40℃~+85℃ |
| Weight | 230g |
| Terminal type | ODM / OEM |
| Package | Standard Export Carton(40x35x35 cm) inner boxes(19x16x16 cm) |
| Size(mm) | 120*55*30 |
Contact parameter
| Contact form | 3A 3B |
| Contact material | Silver Alloy ( AgSnO2 ) |
| Contact resistance | 0.6mΩ Max.(12VDC 1A) |
| Contact current (CosΦ=1) | 120A 250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 30,000VA |
| Electrical life | 5,000 cycles ( load ) resistive / 5,000 cycles sensual |
| Mechanical life | 1*105 cycles |
Coil parameter
Rated Voltage (VDC) | Resistance±10%(Ω) | Rated power(w) | Rated Voltage (VDC) | |
| Single | Dual | |||
| 6 | 15 | 7.5*2 | 2.25 | ≤70%
Rated voltage |
9 | 34 | 17*2 | 2.25 | |
| 12 | 57 | 28.5*2 | 2.7 | |
| 24 | 230 | 115*2 | 2.25 | |
| Parameter | Date |
|---|---|
| Contact material | AgSnO2 |
| Contact resistance | 0.6mΩ MAX.(12VDC 1A) |
| Contact currentt | 120A/250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 30000VA |
| Electrical life | 5000 cycles |
| Mechanical life | 100000 cycles |
| Parameter | Date | |
|---|---|---|
| Coil pulse width | 50ms Min. | |
| Operation time | 30ms Max. | |
| Comeback time | 30ms Max. | |
| Dielectric strength | Between contact & coil | 4000VAC 1min |
| Between contacts | 2000VAC 1min | |
| Insulation resistance | Min.1000MΩ(at 500VDC) | |
| Ambient temp | -40~+85℃ | |
| Weight | 230g | |
