4

★70A 90A contact breaking capacity ★Double-cut magnetic retention relay Symmetrical table lead-out design 1 in 4 out ★ Passed UC2 certification ★Using a large section current carrying design, the temperature rise is low ★Product line specification full coverage design ★Small size Simplifies external wiring Wiring does not need to be wound outside ★Applicable to replace the original external wiring with 2 single relays
For Prepayment energy Meter and AMR system Combination switch, reactive power compensation devices and automatic control.
.Switching current:90A .Two phase latching relay .L N-N L .RoHS
.IEC62055-31 UC2 SGS R&D TUV
RAMWAY Magnetic lacthing relay Technology to provide complete solution for energy metering,intelligent power control,energy management,reactive power compensation,photovoltaic industry etc. |
120 VAC Latching Relays | Mouser <style type="text/css"> .hidden-for-js { display: block; } .hidden-for-js-inline { display: inline-block !important; } .hidden-for-nojs { display: none !important; } </style>
Two wiring terminals are optional

Basic parameter
| Coil pulse width | 50ms Min |
| Operatino time | 20ms Max. |
| Comeback time | 20ms Max. |
Dielectric strength (50/60Hz) | Between coil &contact 4000VAC/min |
| Between contacts 1800VAC/min | |
| Insulation resistance | Min.1000MΩ(500VDC) |
| Ambient Temp. | -40℃~+85℃ |
| Weight | 105g |
| Terminal type | PCB & QC |
| Package | Standard Export Carton(40x35x35 cm) inner boxes(19x16x12 cm) |
| Size(mm) | 64X36.5X19.5 |
Contact parameter
| Contact form | 2A 2B |
| Contact material | Silver Alloy (AgSnO2 |
| Contact resistance | 0.8mΩ Max.(12VDC 1A) |
| Contact current (CosΦ=1) | 90A 250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 22,500VA |
| Electrical life | 5000 cycles(load) resistive 5000 cycles sensual |
| Mechanical life | 1*105 cycles |
Coil parameter
| Rated Voltage | Resistance±10%(Ω) | Rated power of the coil(w) | Rated Voltage(VDC) | |
| Single | Dual | |||
| 6 | 16 | 8*2 | 2.25 | ≤70%
Rated voltage |
9 | 36 | 18*2 | 2.25 | |
| 12 | 54 | 27*2 | 2.7 | |
24 | 256 | 128*2 | 2.25 | |

![]() |
| Parameter | Date |
|---|---|
| Contact material | AgSnO2 |
| Contact resistance | 0.8mΩ MAX.(12VDC 1A) |
| Contact currentt | 90A/250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 22500VA |
| Electrical life | 5000 cycles(load)resistive 5000 cycles sensual |
| Mechanical life | 100000 cycles |
| Parameter | Date | |
|---|---|---|
| Coil pulse width | 50ms Min. | |
| Operation time | 20ms Max. | |
| Comeback time | 20ms Max. | |
| Dielectric strength | Between contact & coil | 4000VAC 1min |
| Between contacts | 1800VAC 1min | |
| Insulation resistance | Min.1000MΩ(at 500VDC) | |
| Ambient temp | -40~+85℃ | |
| Weight | 105g | |
