4

This product is mainly used on the export type watch, which is used to replace two single-phase relays. The outlet mode is 1 in 2 out, 3 in 4 out. ★ Contact resistance can be controlled below 0.8 milliohms to meet UC3 and TUV requirements. ★ Overall heating, the temperature rises to 55K at a rated current of 100A. When the design phenotype is 80-90A current, the case temperature rises to the IEC standard. ★TUV certification
For Prepayment energy Meter and AMR system Combination switch, reactive power compensation devices and automatic control.
Key Characteristics
![]() | .Two pole / phase relay .L-L N-N .RoHS .IEC62055-31 UC3 CE
The normally closed or normally open state of the magnetic latching relay is completely dependent on the permanent magnet |
| Dual pole latching relay features: |
| 1.Simplify external lead-out wiring 2.Competitive in cost 3.Easy installation |
| 4.Low temp.rise 5.Owning the most complete varieties,full set of patents and the biggest output. |
Basic parameter
| Coil pulse width | 50ms Min |
| Operatino time | 20ms Max. |
| Comeback time | 20ms Max. |
Dielectric strength (50/60Hz) | Between coil &contact 4000VAC/min |
| Between contacts 2000VAC/min | |
| Insulation resistance | Min.1000MΩ(500VDC) |
| Ambient Temp. | -40℃~+85℃ |
| Weight | 120g |
| Terminal type | See Drawing as Client Design ( OEM /ODM) |
| Package | Standard Export Carton(40x35x35 cm) inner boxes(19x16x12 /6 cm) |
| Size(mm) | 67*40*22.5 |
Contact parameter
| Contact form | 2A 2B |
| Contact material | Silver Alloy ( AgSnO2 ) |
| Contact resistance | 0.8mΩ Max.(12VDC 1A) |
| Contact current (CosΦ=1) | 100A 250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 25,000VA |
| Electrical life | 5000 cycles(load) resistive 5000cycles sensual |
| Mechanical life | 1*105 cycles |
Coil parameter
| Rated Voltage | Resistance±10%(Ω) | Rated Voltage(VDC) | |
| Single | Dual | ||
| 6 | 8 | 4*2 | ≤70%
Rated voltage |
9 | 18 | 9*2 | |
| 12 | 32 | 16*2 | |
| 24 | 128 | 64*2 | |
Main products
| Parameter | Date |
|---|---|
| Contact material | AgSnO2 |
| Contact resistance | 0.8mΩ MAX.(12VDC 1A) |
| Contact currentt | 100A 250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 25000VA |
| Electrical life | 10000 cycles |
| Mechanical life | 100000 cycles |
| Parameter | Date | |
|---|---|---|
| Coil pulse width | 50ms Min. | |
| Operation time | 20ms Max. | |
| Comeback time | 20ms Max. | |
| Dielectric strength | Between contact & coil | 4000VAC 1min |
| Between contacts | 2000VAC 1min | |
| Insulation resistance | Min.1000MΩ(at 500VDC) | |
| Ambient temp | -40~+70℃ | |
| Weight | 120g | |
