4

DS908D 24vdc 100A Latching relay
![]() | ![]() |
Use area: For Prepayment energy Meter and AMR system Combination switch, reactive power compensation devices and automatic control. |

Basic parameter
| Coil pulse width | 50ms Min |
| Operatino time | 20ms Max. |
| Comeback time | 20ms Max. |
Dielectric strength (50/60Hz) | Between coil &contact 4000VAC/min |
| Between contacts 2000VAC/min | |
| Insulation resistance | Min.1000MΩ(500VDC) |
| Ambient Temp. | -40℃~+85℃ |
| Weight | 130g |
| Terminal type | OEM / ODM |
| Package | Standard Export Carton(40x35x35 cm) inner boxes(19x16x12 cm) |
| Size(mm) | 70X52X22 |
Contact parameter
| Contact form | 2A 2B |
| Contact material | Silver Alloy ( AgSnO2 ) |
| Contact resistance | 0.8mΩ Max.(12VDC 1A) |
| Contact current (CosΦ=1) | 100A 250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 25,000VA |
| Electrical life | 5,000cycles(load) resistive / 5,000cycles sensual |
| Mechanical life | 1*105 cycles |
Coil parameter
| Rated Voltage | Resistance±10%(Ω) | Rated power of the coil(w) | Rated Voltage(VDC) | |
| Single | Dual | |||
| 6 | 8 | 4*2 | 2.1 | ≤70%
Rated voltage |
9 | 18 | 9*2 | 4.1 | |
| 12 | 32 | 16*2 | 4.2 | |
24 | 128 | 64*2 | 4.3 | |
| Parameter | Date |
|---|---|
| Contact material | AgSnO2 |
| Contact resistance | Max.0.8mΩ(12VDC 1A) |
| Contact currentt | 100A 250VAC |
| Max disconnection voltage | 440VAC/110VDC |
| Max disconnection power | 25000VA |
| Electrical life | 5000cycles(load)resistive 5000cycles sensual |
| Mechanical life | 100000 cycles |
| Parameter | Date | |
|---|---|---|
| Coil pulse width | Min. 50ms | |
| Operation time | Max.20ms | |
| Comeback time | Max.20ms | |
| Dielectric strength | Between contact & coil | 4000VAC 1min |
| Between contacts | 2000VAC 1min | |
| Insulation resistance | 1000MΩ(at 500VDC) | |
| Ambient temp | -40~+85℃ | |
| Weight | 130g | |
